Uživatel nepřihlášen
Strecův herní koutek
RSS kanál blogu
Píše: Strec - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Recenze: The Witness

Středa 5.10.2016 00:02 - Autor: Strec
To se mi líbí

Recenze: The WitnessJste na tajemném ostrově, kde jedinou myslící bytostí jste vy. A že se vám při myšlení budou škvařit závity. Celý ostrov je prakticky jedna velká hádanka složená z drobných střípků hlavolamů a iluzí. Tady teprve poznáte, že pojem bludiště může mít mnoho různých podob. Mnohé budete milovat i nenávidět. Člověka by ani nenapadlo, kolik variací hádanek vytvořených na jednoduchém principu "jednoduchého bludiště" může vymyslet. A zároveň kolik jich bude mít problém splnit.

Recenzovaná verze: Steam

Ostrov pro bystré hlavičky

Ocitáte se na ostrově. Nevíte, kde jste, co tu děláte a proč jsou všude nějaké dotykové tabulky a na nich pouze bludiště a pořád jen bludiště. Dostanete se na konec labyrintu u jedné tabulky a hned se odemkne druhá. A takto to pokračuje až se vám zpřístupní mechanizmus na otevření dveří. V ten moment vám musí být jasné, že běhání v bludišti není jen na pobavení, ale i mechanizmus postupu hrou. Otevírá se před vámi ostrov skromný co do velikosti, ale bohatý v obsahu. Na poměrně malý ostrov se vejde prostředí bažin, džungle, pouště, rozkvetlé louky, lomu, sadu... a každé prostředí je obohaceno o nespočet hádanek, zajímavých objektů, soch lidí a zase hádanek. Sem tam se zadaří nalézt audiodisk se záznamem výroku nějakého myslitele, ale tím i hlasové projevy ve hře končí. Žádné vnitřní monology hlavní postavy. Vy jste hlavní postava a váš cíl je myslet. Ne mluvit nebo zbytečnými dialogy odvádět pozornost někam jinam, než na cíl v právě řešené hádance.


Ze začátku může být hra pro hráče velmi stereotypní a možná i poměrně jednoduchá. Ale musíte si uvědomit, že je to prakticky tutoriál a to ještě pouze na naučení mechanizmů. Hrát hru vás nenaučí. A ovládat hru vás ani učit nemusí, protože je natolik intuitivní, že padne do ruky snad každému. Pohyb je klasický pro FPS hry a pohyb "prstem po bludišti" je vyřešen posunováním myši. Jednoduché a funkční. A dost možná až vám dojde, že jste se tutoriálem s drobnými zádrheli prokousali, tak teprve nastane to pravé škvaření mozkových závitů. A to jste se možná ještě nedostali k interakci s prostředím, kterého je také požehnaně a dost možná na něj poprvé narazíte náhodou. A nemusí jít jen o manuální interakci. Někdy stačí i pouhý pohled správným směrem a uvidíte, co jste předtím neviděli.Nástroj celé hry zvaný bludiště

Jak už jsem psal v úvodu. Hádanky jsou ve formě bludišť, kde se musíte dostat z bodu A do bodu B. Ovšem takto jednoduché je to pouze ze začátku. Je to jen takové připomenutí, co si pod pojmem bludiště představit a jaký je jeho primární cíl. V následujících hlavolamech už i musíte dodržovat určité zákonitosti daného bludiště a postup se tímto ztěžuje. Některá bludiště mají pouze jedno řešení, některá jich mají více. Ale bez dodržení pravidel se nedostanete nikam. A spoléhat se na náhodu není zrovna šťastné řešení. Rozhodně doporučuji najít vodítko nebo přijít na danou zákonitost. Věřte, že v budoucnu se variace rébusů budou opakovat. Jen to bude složitější a pro potěchu mysli i kombinované s jinými typy. A bez znalosti způsobu řešení té nebo oné variace budete ve slepé uličce. Zde to není o bludišti, ale o pracováním s informacemi a prostředím. Bludiště je jen základní forma pro vykonání úkolu.Přístupové tabulky s hádankami jsou vzájemně propojeny kabely a každé vyřešení zpřístupní další tabulku. Až poslední hádanka v sérii otevírá další postup. Někdy se jedná pouze o další sérii hádanek nebo rovnou další přístupovou cestu. Postupem času se budete dostávat k uzavřeným cestám, přes které se dostanete pouze vyřešením daného bludiště. Naštěstí obvykle bývá cest více. Pokud se vám nedaří, tak zkuste jinou hádanku úplně někde jinde. Dost možná vaše kroky povedou ke stejnému místu. Nebo se cestou natolik zdokonalíte, že se vrátite zpět a bludiště vyřešíte levou zadní. A možná taky ne.

Někdy budete mít pocit, že jste zatraceně daleko od řešení...
Někdy budete mít pocit, že jste zatraceně daleko od řešení...
... a přitom jej budete mít téměř na dosah ruky. Jen se podívat jinak.
... a přitom jej budete mít téměř na dosah ruky. Jen se podívat jinak.

Otevřená mysl vidí víc

Za předpokladu, že budete dostatečně všímaví, tak velmi brzo nabudete paranoidního pocitu, že ta nebo ona část ostrova musí mít nějakou spojitost s nějakou hádankou. O které třeba ještě ani nevíte. Dost možná to bude i pravda. A dost možná to bude hádanka sama o sobě. Ostrov je nadmíru důmyslně vytvořen a snad každičký kousek má nějaký hlubší význam. Ovšem je důležité na věc koukat, jak se říká, ze správného úhlu. A to obrazně i doslova. Spojitost může být s danou tabulkou jako nápověda, jeho součást nebo i jako samotný vizuální rébus v prostředí. Potřeba se opravdu dívat s otevřenýma očima, myslí a přepnout i na abstraktní myšlení.

Tak jako jsou vzdálené od sebe tyto dvě sochy, tak můžete být vzdálení i vy od řešení...
Tak jako jsou vzdálené od sebe tyto dvě sochy, tak můžete být vzdálení i vy od řešení...
...ale stejně tak můžete být překvapivě blízko.
...ale stejně tak můžete být překvapivě blízko.

„Ostrov je nadmíru důmyslně vytvořen a snad každičký kousek má nějaký hlubší význam. Ovšem je důležité na věc koukat, jak se říká, ze správného úhlu. A to obrazně i doslova.”

Stejně tak kapříci ve vodě... nebo jsou to jen kořeny v odrazu vodní hladiny?
Stejně tak kapříci ve vodě... nebo jsou to jen kořeny v odrazu vodní hladiny?

Kde si The Talos Principle hrál s důmyslnými prostorovými hadankami a měl i daný filozofický příběh, tak zde si hra vystačí s jednoduchým bludištěm 100x jinak. A příběhem, takříkajic skrytým pro uzavřené mysli. Trebaže to zní, že hra je oproti The Talos Principle slabši, tak tomu tak neni. Každá má svoje osobité kouzlo.

Místo odpočinku po náročném dni

Audiovizuální stránka je po mě těžko popsatelná. Jednoduchost grafiky, ale zároveň barevnost a detailnost. Zde zkrtáka přišli na zlatý řez v kráse, jednoduchosti i účelnosti. Hra vypadá na jednu stranu jako omalovánky, ale na druhou je natolik detailní a propracovaná, že se prostě nemůže nelíbit a působí i uklidňujícím dojmem. Zvuky jsou nerušivé, uklidňující a odpovídájí prostředí ve kterém se pohybujete. Navíc barvy, tvary i nasvětlení nejsou vždy jen pro okrasu. Celkově v tomto směru nemohu nic vytknout. Každý si najde svoji oblíbenou část ostrova.


Rád bych toho napsal více, třeba i popsal nějaké složitější bludiště. Ale kouzlo této hry je opravdu v tom překonat sám sebe a přijít na řešení sám. Stejně tak i objevování skrytých zákoutí ostrova a jeho tajemství, je velká součást hry. A o to vše vás nechci případně připravit. To se musí zažít.

Hra vyšla na Steamu 26.1.2016 a lze ji koupit za 36,99 eur.

The Witness na PC, PS4, Xbox One Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
The Witness
» Více o hře
Líbí se mi
  • Nádherný vizuál
  • Jednoduchá hratelnost
  • Perfektní hádanky
  • Otevřený ostrov
  • Napínavá a zároveň odpočinková náročnost
Vadí mi
  • Absence přehledného rejstříku splněných hádanek a sebraných audio záznamů
Verdikt: Výjimečná hra v nádherném prostředí. Rozhodně doporučuji milovníkům rébusů. Ovšem pokud neholdujete podobným typům her a logické či abstraktní myšlení je vám cizí... tak je ideální čas začít trénovat. Cena může leckoho odradit, ale za ty peníze dostanete kvalitní a pěknou rébusovou adventuru. Cenovku si hra dokáže obhájit. Pro potrápení hlavy i na oddych doporučuji.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
The Witness na PC, PS4, Xbox OneTrailery ke hře
The Witness na PC, PS4, Xbox OneScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness Screenshot ze hry The Witness
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: The Witness
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Strec    Nechtěl jsem to zrovna napsat tak přímo :D. Ale dá se říct, že jo.
I když dost prvků tam funguje i na jinym pohledu na věc a abstraktním myšlení. Chce to i pozornost a vědět na co koukat a pak s tím umět naložit. V tomto třeba i "blbec" může excelovat. Každej si najde svoji "nepřekonatelnou" hádanku... a nebo ji taky nenajde, když se nebude dobře koukat ;-) .
Strecstrec4311
    8.10.2016 21:49
Strec

@ odpověď na komentář od Virus:Nechtěl jsem to zrovna napsat tak přímo :D. Ale dá se říct, že jo.
I když dost prvků tam funguje i na jinym pohledu na věc a abstraktním myšlení. Chce to i pozornost a vědět na co koukat a pak s tím umět naložit. V tomto třeba i "blbec" může excelovat. Každej si najde svoji "nepřekonatelnou" hádanku... a nebo ji taky nenajde, když se nebude dobře koukat ;-) .

Virus napsal:Prostě jak jsi blbej, tak je to obtížný. :-D

Virus    Prostě jak jsi blbej, tak je to obtížný. :-DVirusvirus7406    8.10.2016 21:43 Virus

@ odpověď na komentář od Strec:Prostě jak jsi blbej, tak je to obtížný. :-D

Strec napsal:Při vydání jsem si myslel jaká to je ptákovina a ještě za takovou cenu. Ale fakt to má svoje kouzlo a herní náplň je pestrá i přes iluzi, že to jsou vlastně jen bludiště. A obtížnost si dělá každý sám. Prostě něco člověku padne hned do oka a u případné banality může třeba skončit i na několik desítek minut. A pak to raději vzdát :D a jít jinam. Pokud máš podobny hry rád, tak si to užiješ. Ale je to spíš na oddych a relax. Jisty napětí tam je, když už jsi k něčemu blízko a stále ti něco uniká. Ale to dělají jen hráčovy nervy a ne hra.

Strec   1x   Při vydání jsem si myslel jaká to je ptákovina a ještě za takovou cenu. Ale fakt to má svoje kouzlo a herní náplň je pestrá i přes iluzi, že to jsou vlastně jen bludiště. A obtížnost si dělá každý sám. Prostě něco člověku padne hned do oka a u případné banality může třeba skončit i na několik desítek minut. A pak to raději vzdát :D a jít jinam. Pokud máš podobny hry rád, tak si to užiješ. Ale je to spíš na oddych a relax. Jisty napětí tam je, když už jsi k něčemu blízko a stále ti něco uniká. Ale to dělají jen hráčovy nervy a ne hra.Strecstrec4311    8.10.2016 21:39 Strec

Při vydání jsem si myslel jaká to je ptákovina a ještě za takovou cenu. Ale fakt to má svoje kouzlo a herní náplň je pestrá i přes iluzi, že to jsou vlastně jen bludiště. A obtížnost si dělá každý sám. Prostě něco člověku padne hned do oka a u případné banality může třeba skončit i na několik desítek minut. A pak to raději vzdát :D a jít jinam. Pokud máš podobny hry rád, tak si to užiješ. Ale je to spíš na oddych a relax. Jisty napětí tam je, když už jsi k něčemu blízko a stále ti něco uniká. Ale to dělají jen hráčovy nervy a ne hra.

Virus   1x   Pěkně sepsané. Hru mám už tak dlouho nainstalovanou, ale ten čas na to si začít utahovat mozkové závity zatím není no. Snad letos bude slušná zima, tím slušné volno a já konečně zahraji hry, které tak dlouho odkládám. :-)Virusvirus7406    8.10.2016 18:45 Virus

Pěkně sepsané. Hru mám už tak dlouho nainstalovanou, ale ten čas na to si začít utahovat mozkové závity zatím není no. Snad letos bude slušná zima, tím slušné volno a já konečně zahraji hry, které tak dlouho odkládám. :-)

O autorovi blogu

Strec
Strec
Muž, 27 let, Olomouc

Nicky:?

*Kdo si mě chce přidat do přátel/ve hrách, tak mi nejdříve napište (tady nebo na onom klientu). Cizí lidi si ve hrách nepřidávám.

Sestava:

OS: Windows 7/10

Procesor: Intel Intel Core i5-4690 3.5 GHz

Grafika: NVIDIA Geforce GTX970 4 Gb

Ram: 16 Gb

Nejoblíběnější série:

- Assassin´s creed

- Batman

- Borderlands

- Dead Space

- Hitman

- Zaklínač

- Bioshock

- Dishonored

- Sniper Elite

* Mám i jiné oblíbené hry, ale nedá se už mluvit o sériích, spíš o jednotlivcích a nebo nejsou opravdu TOP n. xy


*Všechny hry, ktery hodnotím i vlastním.

*Hodnocení 9 je pomyslná 10. Hodnocení 10 nedávám z principu, protože nikdy není hra dokonalá a vždy se najde i lepší kousek... buď časem nebo i paralelně jen s tím, že tam je lepší příběh a tam mě hra bavila třeba víc... a bla bla bla, však to možná znáte. Prostě nechávám si rezervu toho jednoho bodu, kdyby se opravdu objevila ultimátní hra tisíciletí.

Mé foto:

http://www.zing.cz/screenshoty/4582/kingdom-come-deliverance/image-92002

Založit herní BLOG